Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Ośrodek wraca na Bałkany

Wreszcie po prawie dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, ekipa Ośrodka może ruszyć w teren na pełnowymiarowe wykopaliska. Pierwszym przystankiem – już w połowie maja – będzie Albania, gdzie będziemy kontynuować badania „nieznanego miasta” antycznego, którego ruiny odkryliśmy niedaleko Szkodry w Bushati.

Jednocześnie będą prowadzone prace w cysternie weneckiej w Szkodra, w której znajdują się inskrypcje łacińskie, w tym jedna, na której wspomniano, że Szkodra była kolonią rzymska. Wespół z kolegami z Albanii zostanie wykonany odlew tej inskrypcji, a następnie umieszczany w ekspozycji stałej Muzeum Archeologicznego w Szkodra. Chcemy, aby ten niezwykle ważny dla historii antycznej Szkodry zabytek był dostępny dla zwiedzających .

W maju czeka nas także uroczystość, która odbędzie się w Tiranie. Ze względy na pandemię nie była możliwa promocja naszej publikacji wykopalisk w Szkodra. W tym roku nadrabiamy te zaległości. Uroczystość uświetni obecność Ambasador Polski w Albanii oraz liczni goście.

Po – mamy nadzieję – owocnych  wykopaliskach w Albanii ,przeniesiemy się do Risan w Czarnogórze, gdzie będziemy kontynuować badania akropolis antycznego Rhizon.  Jednocześnie zostaną zakończone prace nad  tworzoną przez nas, częścią ekspozycji stałej w Muzeum Mozaik. Także zamieszanie pandemiczne spowodowało, że realizacja tego projektu, promującego nasze osiągnięcia  naukowe  związane z badaną przez nas antyczną stolicą Ilirii, uległa przedłużeniu.

W sierpniu nasze drogi poprowadzą nas do Novae w Bułgarii, gdzie będziemy badać drewniane baraki I kohorty legionu VIII Augusta oraz Dom Centuriona I kohorty legionu I Italskiego.

Na wszystkich wykopaliskach spodziewamy się uzyskać nowe interesujące rezultaty o czym będziemy informować na bieżąco na naszej stronie i na FB. Niestety sytuacja polityczna uniemożliwia nam przeprowadzenie kampanii wykopaliskowych na Ukrainie i w Rosji w Tanais. Obawiamy się, że te interesujące badania będą przerwane na długi czas. Może kiedyś uda się do nich wrócić.