Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nasze plany!!!

Nareszcie skończył się remont w Ośrodku i możemy od nowego semestru już pracować normalnie – a pracy jest dużo. Zbliżają się, bowiem już wielkimi krokami letnie kampanie wykopaliskowe w Albanii, Czarnogórze i Bułgarii.

Nowa kadra powoli przejmuje najcięższe obowiązki terenowe i częściowo merytoryczne na wykopaliskach. Oczywiście nad całością letnich kampanii niezmiennie „unosi się duch” Dyrektora Ośrodka, tym niemniej olbrzymia ilość pracy i nowych odkryć oraz przygotowywanych publikacji powoduje zwiększenie obowiązków  zespołu.

Za wykopalisk w Albanii, które zaczną się już w maju, odpowiadać będzie Bartosz Wojciechowski.

Za wykopalisk w Czarnogórze – Janusz Recław.

Za wykopaliska i sprawy związane z nową dokumentacją wspólnie Krzysztof Narloch i Adam Jarych.

Jak co roku w wykopaliskach będą uczestniczyli też specjaliści, w tym zagraniczni, opracowujący materiały wykopaliskowe.

Konieczne stały się też wyjazdy do naszych baz archeologicznych, aby przygotować je do letnich kampanii. W związku z tym Janusz Recław uda się do Czarnogóry, a Piotr Dyczek do Bułgarii. Ponadto planowane są wyjazdy studyjne do USA i Hiszpanii.

Niezwykle miło nam również donieść, że Krzysztof Narloch został zaproszony na jeden w włoskich uniwersytetów jako profesor wizytujący.

W tym roku członkowie zespołu Ośrodka będą też uczestniczyć w kongresach międzynarodowych: Sztuki Prowincjonanorzymskiej w Belgradzie, w kongresie limesowym w Gruzji w Batumi oraz kongresie limesu naddunajskiego w Widin w Bułgarii.

Jak wynika z przedstawionych informacji cały zespól będzie  bardzo zajęty  w zasadzie od marca do końca  września, w tym od maja  na wykopaliskach.

W związku z wykopaliskami wkrótce na naszej stronie oraz na Wydziale Archeologii pojawią się informacje dotyczące praktyk studenckich.

W tym roku nastąpić powinien ”wysyp” publikacji Ośrodka. Na ukończeniu są dwa tomy czasopisma Novensia, wkrótce ukaże się opracowanie limesu dolnodunajskiego przygotowywane na kongres limesowy, kończymy prace na trzema kolejnymi monografiami: lamp z Novae, inskrypcji z Risan oraz wyników badań w Nemrik. Rozpoczynamy także prace nad tomem prezentującym wyniki badań na nowym odcinku (XII) w Novae czyli barakami drewniano-ziemnymi VIII legionu Augusta i budowlami legionowymi I legionu Italskiego.

Rok zatem zapowiada się bardzo pracowicie – w zasadzie jak zwykle!