Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

LEGIO I ITALICA – NA KRAŃCACH IMPERIUM

Za nami również międzynarodowa konferencja naukowa „LEGIO I ITALICA – NA KRAŃCACH IMPERIUM”, objęta patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę Republiki Bułgarii we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miejscem spotkania były Ambasada Bułgarii i Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie.

Konferencja skupiła się na interdyscyplinarnych badaniach nad rzymskim obozem legionowym w Novae (Moesia Inferior), ze szczególnym uwzględnieniem współpracy bułgarsko-polskiej, która trwa nieprzerwanie od 65 lat. W wydarzeniu uczestniczyli wybitni archeolodzy, historycy, filolodzy oraz specjaliści w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego z Polski, Bułgarii, Rumunii i innych krajów.

Podczas licznych sesji przedstawiono wyniki badań archeologicznych i analiz naukowych. Omówiono m.in.:

  • rolę Novae jako centrum militarnego, religijnego i propagandowego Rzymu,
  • transformację cesarskiego arsenału w Novae w kontekście historycznym,
  • inskrypcje i monety odkryte na terenie obozu jako świadectwa życia na rubieżach Imperium Rzymskiego,
  • luksusową ceramikę rzymską i wczesnobizantyjską,
  • dietę legionistów z Novae.

Szczególnym punktem programu była sesja poświęcona perspektywom wpisania Novae na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin, omawiających strategie ochrony tego wyjątkowego dziedzictwa.

Konferencja zakończyła się wycieczką kulturalną do Królewskich Łazienek oraz Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, podkreślającą integrację nauki z kulturą. Wydarzenie było nie tylko okazją do wymiany wiedzy, ale także wzmocnienia międzynarodowej współpracy między instytucjami i badaczami.

Konferencja stanowiła ważny krok w popularyzacji badań nad Novae i jego historycznym znaczeniem jako miejsca łączącego różne aspekty rzymskiego dziedzictwa.

 

Zachęcamy do zapoznanie się ze wszystkimi  wykładami:

1. https://www.youtube.com/watch?v=1ZmugAZawoM&t=6s

2. https://www.youtube.com/watch?v=7U-xZEwREvo&t=19s