Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Lato z Ośrodkiem 2024

Jak co roku z początkiem maja w Ośrodku Badań nad Antykiem nadszedł czas służbowych wojaży i archeologicznego tournée po Bałkanach. Tym razem pierwsi na szlak wyruszyli trzej panowie w Amaroku, nie licząc przyczepy (wypchanej po brzegi wykopaliskowym sprzętem): Krzysztof Narloch, Bartosz Wojciechowski i Janusz Recław. Przestrzegając uczciwe zasad ruchu, przekraczając w międzyczasie granice sześciu państw, unikając złych przygód i kontroli drogowych, w niecałe 48 godzin dotarli do ciepłych krajów na południu Europy.

Dla pracowników Ośrodka od wielu już sezonów pierwszym przystankiem w pogoni za odkryciami jest Albania, a dokładniej zaginione iliryjskie miasto leżące na wzgórzach nazywanych „Paszczą Węża” (alb. Bus Dziarpen). Stanowisko archeologiczne w Bushati, bo to o nim mowa, w tym roku przywitało nas wyjątkowo życzliwie – łagodną i niemal bezdeszczową, choć nie upalną aurą (a trzeba przyznać, że pogoda w tym okresie roku potrafi czasem zupełnie bez uprzedzenia płatać figle powodując przymusowe przerwy w badaniach). Na miejscu przywitali nas albańscy koledzy: Saimir Shpuza z Instytutu Archeologii w Tiranie, we współpracy z którym to Instytutem prowadzone są wykopaliska oraz Helidon Sokoli z Regionalnej Dyrekcji ds. Zabytków i Dziedzictwa Kulturowego w Szkodrze.

Nie czekając aż wiosennej aurze przyjdą na myśl jakieś kaprysy, niezwłocznie zabraliśmy się do pracy i od poniedziałku kontynuujemy eksplorację tzw. Sektora 5, gdzie rok temu udało odsłonić się m.in. fundamenty znacznych rozmiarów budynku o charakterze publicznym, a prawdopodobnie również kultowym, który może być interpretowany jako rodzaj prytanejonu (siedziby najwyższych urzędników miejskich). Większość pracy fizycznej wykonują dla nas wynajęci robotnicy. Jest to drużyna niewielka, ale złożona z zawodników twardych, zdyscyplinowanych, zaprawionych w bojach ze stratygrafią i kilogramami ceramiki.

Z niecierpliwością czekamy na przyjazd pozostałych członków misji – doświadczonej rysowniczki Agaty Momot, która dołączy do ekipy w przyszłym tygodniu oraz, last but not least, profesora Piotra Dyczka, dyrektora Ośrodka Badań nad Antykiem.

Tymczasem pozdrawiamy ze słonecznej Albanii, trzymajcie kciuki za nowe ekscytujące odkrycia!