Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Lato z Ośrodkiem 2023 II

Najpewniej niektórzy czekają na wieści z wykopalisk. Niestety ukażą się one trochę później ze względu na niezależne od nas problemy techniczne. Jednak tegoroczna kampania wykopaliskowa Ośrodka trwa i przynosi interesujące odkrycia.
Pogoda w tym roku płata nam figle. Tym razem zmagamy się z bardzo niestabilną i deszczową aurą oraz dużymi wahaniami
temperatury. Zeus nie oszczędza nam ani gwałtownych burz ani gradobicia…..

W trakcie kampanii czekała nas niespodzianka.

Co roku w Novae odbywa się międzynarodowy festiwal „Orzeł nad Dunajem” w trakcie, którego odbywa się konferencja naukowa oraz pokazy musztry wojsk rzymskich, walki gladiatorów, inscenizacje bitew. Tym wydarzeniom towarzyszy piknik i różnego rodzaju występy artystyczne. W trakcie festiwalu są przyznawane dwie nagrody dla osób specjalnie zasłużonych dla ochrony dziedzictwa kulturowego i propagowaniu wiedzy na temat antyku.
W tym roku honorowym gościem tej międzynarodowej imprezy był Dyrektor Ośrodka prof. Piotr Dyczek. Otrzymał on – decyzją Rady Miejskiej – jako pierwszy w całym cyklu, obie nagrody: Złotego orła i specjalny dyplom. Nagrody wręczył burmistrz Svištov dr Gencho Genchev w obecności przewodniczącego Komisji Kultury Parlamentu Bułgarii. Laudację wygłosiła prof. Pavlina Vladkova z Wielkiego Tyrnowa.
Uroczystości towarzyszyła honorowa musztra oddziału Legionu I Italskiego, legat legionu i senatorowie rzymscy…..
Z oddalenia pozdrowienia dla laureata donośnie oznajmili także zebrani barbarzyńscy wojowie.


Prof. P. Dyczek wygłosił także referat wprowadzający na międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i rozwojowi turystyki nakierowanej na prezentowanie antycznej przeszłości krajów lezących nad dolny Dunajem.

W czasie rozmów z przedstawicielem parlamentu, burmistrzem i osobami odpowiedzialnymi za ochronę dziedzictwa i rozwój turystyki omówiono plany związane z rozwojem parku archeologicznego w Novae w tym konserwacją kolejnych rzymskich budowli, przede wszystkim unikalnego szpitala wojskowego – valetudinarium. W tym roku jest planowany remont zrekonstruowanej wiele lat temu przez Ośrodek, szpitalnej latryny rzymskiej.


Pobyt w Novae był także pretekstem do rozpoczęcia przygotowań do kampanii wykopaliskowej w sierpniu i wrześniu. Co prawda odcinek wygląda bardzo romantycznie, ale jest kompletnie zarośnięty kolorowymi kwiatami, wysokimi trawami, krzewami a nawet małymi drzewkami – wszystko to efekt bardzo deszczowej wiosny. Niestety także niektóre ściany wykopów uległy erozji. Czekają nas, zatem duże prace porządkowe, z których część zostanie wykonana przed rozpoczęciem wykopalisk.

Także w bazie archeologicznej w Novae rozpoczynają się remonty amortyzacyjne, prace porządkowe i zakupy sprzętowe. Mamy, więc nadzieję, że kampania przebiegnie sprawnie i przyniesie intersujące rezultaty.

Teraz rozpoczynają się wykopaliska w Czarnogórze, nadal przy gwałtownie zmiennej pogodzie. Będzie badany obszar dolnego miasta.

Mamy nadzieję, że kłopoty techniczne ustąpią rychło i będziemy mogli już na bieżąco informować o postępach naszych prac.