Depesza z OBA
29 10 2024
Czas płynie nieubłaganie i niestety zbyt szybko. Już prawie miesiąc nie zamieszczaliśmy nowych informacji. Natłok wydarzeń naukowych, początek roku akademickiego, ale także konieczność udania się na krótkie urlopy po wykopaliskowe – to wszystko spowodowało, że nasze informacje zamieszczamy z małym opóźnieniem.
Pierwszym ważnym wydarzeniem była 7. międzynarodowa konferencja poświęcona limesowi dolnodunajskiemu. Nazywamy ją czasem „małym kongresem limesowym”, ponieważ dotyczy jednego, ale bardzo ważnego odcinka limesu rzymskiego. W przeciwieństwie do tzw. „dużego”, który, jak informowaliśmy, odbył się w tym roku w Gruzji.
Konferencja, którą tym razem organizował Instytut Archeologii Bułgarskiej Akademii Nauk – prof. Zdravko Dimitrov, we współpracy z: Marią Avramovą – doktorantką Ośrodka!, Alexandrem Ivanovem, Atanasem Danovem – rozpoczęła się 23 września w Muzeum Archeologicznym w Sofii. Otwarcia dokonał dyrektor IA BAN prof. Christo Popov i ambasador Włoch w Bułgarii Josephina Dzara.
W kolejne dni – do 28 września – konferencja odbywała się w naddunajskim Widin w pięknie odrestaurowanej synagodze, która jest obecnie centrum kultury. Przedstawiono ponad 140 referatów koncentrujących się wokół głównego tematu: Frontier Landscapes along the Danube.
Mieliśmy także okazję zapoznać się z najnowszymi wynikami badań antycznego Widin oraz antycznej Ratiarii. Uczestnikom reprezentującym wiele krajów, nie tylko „naddunajskich”, świetna organizacja i bardzo interesujący program naukowy zapewne zapadną na długo w pamięć. Na konferencji oczywiście był reprezentowany także nasz Ośrodek w osobie prof. Piotra Dyczka, który przedstawił budzący duże zainteresowanie temat o sławnych już „lodówkach” z Novae.
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego i licznymi inauguracjami w różnych jednostkach UW, odbyła się także uroczystość powołania nowych władz jednostek UW. 4 października w Sali Złotej rektoratu JW Rektor UW prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak wręczył dyrektorom jednostek mianowania na kolejną kadencję obejmującą lata 2024 – 2028. Jednym z tych mianowanych jest „staro-nowy” dyrektor Ośrodka – P. Dyczek.
19 i 20 października Fundacja UW we współpracy z Uniwersytetem Otwartym zorganizowała obchody 100-lecia wydania “Mitologii” przez J. Parandowskiego. Z tej okazji odbyła się seria wykładów oraz liczne imprezy plenerowe dla młodych i starszych.
Licznie zgromadzeni w auli Wydziału Neofilologii uczestnicy tych obchodów mieli okazję wysłuchania m.in. wykładu P. Dyczka poświęconego antycznej kuchni.
Także na XX Ogólnopolskiej Konferencji Filozofii Fizyki nie zabrakło akcentu archeologicznego zaznaczonego przez naszego dyrektora. Tym razem uczestnicy – jak przystało na fizyków – „teleportowali się” do antycznej Palestyny, dowiadując się, jak wyglądało wtedy życie codzienne jej mieszkańców.
Konferencjom nie ma końca. Kolejna będzie zorganizowana przez ambasadę Republiki Bułgarii w Polsce i naszych kolegów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod auspicjami Margarity Ganevej – Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Bułgarii. To spotkanie bułgarskich i polskich naukowców zatytułowane “Legio I Italica – na krańcach Imperium” będzie poświęcone jubileuszowi 65-lecia bułgarsko-polskich badań i odbędzie się w Warszawie w dniach 26-28 listopada. Oczywiście na konferencji nie może zabraknąć ekipy Ośrodka, która przedstawi różne aspekty naszych badań prowadzonych w Novae.