Lato z Ośrodkiem 2023 I

Po pokonaniu piętrzących się problemów finansowych i organizacyjnych – o tempora, o mores ! –  nareszcie możemy poinformować o naszych letnich planach naukowych.

Już 10 maja rusza ekspedycja do Albanii.  W tym roku, oprócz analiz materiałów ze Szkodry, w terenie skupimy się na ruinach „nieznanego iliryjskiego miasta” leżącego na jednym ze wzgórz blisko Szkodry.  Planujemy wykopaliska na obszarze, który badaliśmy już w roku ubiegłym – w najwyższej części miasta przy murze obronnym. Spodziewamy się zgłębić tajemnice funkcji obszernych budowli o nietypowym planie. Wiele elementów i danych archeologicznych wskazuje, że może to być okrąg kultowy (iliryjski ?). Jednak ta hipoteza wymaga weryfikacji. Planujemy także wykonać wykopy wewnątrz miasta dla poznania fragmentów jego zabudowy.

Po zakończeniu wykopalisk w Albanii bezpośrednio przeniesiemy się do naszej bazy archeologicznej w Risan. W tej dawnej stolicy królowej Teuty chcemy skoncentrować nasze badania na obszarze tzw. „agory” czyli prawdopodobnego głównego placu antycznego Rhizon. Planujemy wykonanie serii sondaży rozpoznawczych.

Po krótkim tygodniowym interwale czasowym, który ze względów organizacyjnych spędzimy w Polsce, w połowie lipca, czeka nas kolejna wyprawa tym razem do bazy archeologicznej w Bułgarii w Novae. Tutaj będziemy kontynuować badania na tzw. odcinka XII, na którym odkryliśmy zabudowę drewnianą legionu VIII Augusta i kamienną, I Italskiego. Spodziewamy się odsłonić kolejne fragmenty baraków drewnianych oraz być może, baraki kamienne. Będą także kontynuowane badania obszernej budowli, która rozpoznajemy jak Dom centuriona I kohorty legionu I Italskiego .

Mamy nadzieje, że tak, jak co roku, nasze stanowiska nie zawiodą naszych naukowych oczekiwań. O postępie prac będziemy informowali już z terenu. Najpewniej będą o nich informowali także nasi praktykanci  z Polski i Włoch na swoich profilach

Już ukazał się kolejny to – 31 – naszego rocznika Novensia, który powoli ulega zmianom dostosowującym go do owych standardów. Zawartość tomu jest niezwykle intersująca i zróżnicowana. Wkrótce w zakładce naszych publikacji będzie można się zapoznać z jego opisem. Tom można zamawiać przesyłając informację na nasz mail: novae @uw.edu.pl