Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Lato z Ośrodkiem 2024 VI

Czas biegnie nieubłaganie, zaczął się ostatni tydzień wykopalisk w Risan. Niestety powróciły też ogromne upały. Na szczęście czekają nas tylko prace porządkowe na stanowisku i dokumentacyjne.

Wyniki tegorocznej kampanii są bardzo intrygujące. Badania udowodniły, że dopiero w czasach rzymskich (August) powstał wielki portyk, stanowiący, jak się wydaje, element zabudowy rzymskiego forum. Klarowna stratygrafia dowodzi, że nawierzchnia placu była utwardzona zarówno otoczakami, jak i odłamkami pokruszonych kamieni. Do późnego antyku powstało parę takich nawierzchni, rozdzielonych dwoma okresami hiatusu. Ostatnia, najwyższa nawierzchnia pochodzi z czasów otomańskich.

Interesujące jest to, że w czasach hellenistycznych główny plac albo był mniejszy, albo znajdował się w innym punkcie miasta. Odsłonięte mury hellenistyczne wskazują, że w miejscu wykopalisk znajdował się obszerny dom. Prawdopodobnie na jego dziedzińcu wykopano studnię, cembrowaną dobrze dopasowanymi płaskimi kamieniami.

Niestety jej eksplorację musieliśmy odłożyć ze względów technicznych na kolejny rok, więc ewentualne zabytki wypełniające jej wnętrze będą musiały jeszcze poczekać na odkrycie. Niemniej uzyskaliśmy z poziomu hellenistycznego dużą liczbę zabytków, głównie amfor i ich korków. Odkryte w ubiegłym i w tym roku monety, pobrane próbki do datowania C14 oraz opracowanie i datowanie typów amfor pozwolą nam na ustalenie dokładnej bezwzględnej chronologii tego obszaru antycznego Rhizon.

Powoli żegnając się z Risan, myślimy już o rozpoczynających się 22 lipca wykopaliskach w Novae – witaj kolejna przygodo!

Jeśli jesteście ciekawi relacji z dokładania kolejnych elementów do tej wspaniałej układanki zwanej antykiem Europy Południowo-Wschodniej – odwiedzajcie naszą stronę, również na Instagramie: https://www.instagram.com/antiquity_research_centre?igsh=aHhrb2JrcXQyZDBq