Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Lato z Ośrodkiem 2024 III

Stało się! Sezon wykopaliskowy Bushati 2024 możemy uznać oficjalnie za zamknięty. Warto przy tym dodać, że pracownicy Ośrodka zakończyli go z iście marketingowym przytupem goszcząc na stanowisku mały, acz hałaśliwy i dociekliwy tłumek spragnionych sensacji dziennikarzy. Sensacji jako takiej być może nie było, jednak tegoroczne wykopaliska zdecydowanie należy zaliczyć do udanych.

 

Ostatnie cztery tygodnie spędziliśmy znacznie poszerzając zeszłoroczny wykop w tzw. Sektorze 5. Wiele wskazuje na to, że sektor ten, położony na niewielkim plateau pomiędzy najwyższym wzgórzem na stanowisku (gdzie można lokalizować miejscowe akropolis), a doliną w której rozwijało się miasto, był zajmowany przez budynki o charakterze publicznym i kultowym. Hipotezę tę wzmacnia odsłonięcie w zeszłym sezonie dużej budowli bardzo podobnej do greckich hestiaterionów z tamtego okresu (IV w. p.n.e.). W sezonie 2024 do planu generalnego tej części stanowiska dodaliśmy szerokie, monumentalne wręcz (jak na skalę innych osad znanych z regionu północnej Albanii), kamienne schody przechodzące następnie w brukowaną ulicę lub być może plac. Uchwycenie pierwszego znanego w Bushat traktu komunikacyjnego pozwoli w przyszłości łatwiej rekonstruować układ urbanistyczny wewnątrz murów.

 „Coś się kończy, coś się zaczyna” można by rzec, cytując klasyka. Teraz nasza wiedziona nienasyconym głodem kolejnych archeologicznych przygód ekipa przeniosła się do Risan w Czarnogórze. Skład osobowy na najbliższy miesiąc będzie jednak nieco różnić się od tego z Albanii: nad Zatokę Kotorską dojechał właśnie świetny terenowiec Adam Jarych, do Polski wracają natomiast Bartosz Wojciechowski i Krzysztof Narloch. Na miejscu zostaje nieoceniona rysowniczka i ceramolożka Agata Momot. Stery całości prac archeologicznych przejmie Janusz Recław, wspierany doświadczeniem prof. Piotra Dyczka, którego wnikliwe spojrzenie zza nowiutkiej pary okularów może przenikać epoki.

Jeśli jesteście ciekawi relacji z dokładania kolejnych elementów do tej wspaniałej układanki zwanej antykiem Europy Południowo-Wschodniej – odwiedzajcie naszą stronę, również na Instagramie: https://www.instagram.com/antiquity_research_centre?igsh=aHhrb2JrcXQyZDBq