Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Lato z Ośrodkiem 2024 II

Wzorem niestrudzonej ekipy „Amaroka”, Dyrektor Ośrodka musiał tylko wsiąść do samolotu, aby udać się na XVIII Międzynarodowy Kongres Sztuki Prowincjonalnorzymskiej (CRPA) nie tylko jako członek Komitetu Naukowego tego zgromadzenia, ale także aby przedstawić rzeźbę Erosa, pochodzącą najprawdopodobniej z otaczającej Novae nekropoli rzymskiej.

Kongres odbywał się w dwóch miejscach. Najpierw spędziliśmy kilka dni na obradach na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Belgradzie, aby potem udać się do Viminacium, dawnej stolicy prowincji Mezji Górnej. Tutaj nasi serbscy koledzy zaprezentowali nam dawniejsze i najnowsze odkrycia, w tym osławionego mamuta, co, o dziwo, wzbudziło największe zainteresowanie! Kości tego zwierzęcia odkryto przypadkiem, kiedy pobliska kopalnia węgla brunatnego poszerzyła obszar eksploatacji.

Uczestnicy kongresu mieli też unikatową szansę spędzenia nocy w zrekonstruowanych barakach legionowych. Jak się okazało, mieszkanie w hotelu w Belgradzie było zdecydowanie bardziej komfortowe. Ale cóż, czego nie robi się dla nauki.

Na kongresie przedstawiciele 10 krajów wygłosili ponad 100 referatów i zaprezentowali prawie 30 posterów. Tematyka – w ramach generalnego zakresu “Borders in Provinces – Cultural Borders” – była bardzo szeroka i obejmowała analizy rzeźb i płaskorzeźb, dekoracje architektoniczne, sztukę sepulkralną, zagadnienia teoretyczne oraz prezentację najnowszych odkryć.

Na posiedzeniu Komitetu Naukowego CRPA ustalono miejsca kolejnych dwóch konferencji planowanych na lata 2026 i 2028 oraz przedłożono wstępną propozycję na rok 2030.

Następne spotkanie odbędzie się we Frankfurcie nad Menem i Moguncji, kolejne w Ioanninie w Grecji, a jeśli wszyscy dotrwają w zdrowiu, to w 2030 roku, wspólnie z kolegami bułgarskimi, będziemy gościć kongres w Bułgarii, w tym w Novae.

Po zakończeniu kongresu część jego uczestników pojechała na wycieczkę do Sirmium, a Dyrektor Ośrodka musiał dołączyć do dzielnej ekipy albańskiej, dowodzonej w terenie ze strony polskiej przez, jak zawsze dobrze zapowiadającego się, Bartosza Wojciechowskiego.

Życie kongresowe w tym roku jest niezwykle bogate. Jeszcze czeka nas kongres limesowy w Batumi w Gruzji na początku września, gdzie Ośrodek będą reprezentowali P. Dyczek i K. Narloch, a później kongres limesu dolnodunajskiego w Widin w Bułgarii, gdzie naszym reprezentantem będzie P. Dyczek.

Wykopaliska w Albanii i ich rezultaty opisze ekipa „Amaroka”, ale i wykopaliska nie przyniosły stabilizacji, bowiem Dyrektor i wicedyrektor Ośrodka (P. Dyczek i J. Recław) musieli z Albanii jeszcze dwukrotnie udać się do Czarnogóry. Najpierw do Budvy na spotkanie z Panią Minister Kultury Czarnogóry, a później do Kotoru do Urzędu Konserwatorskiego. Tematem rozmów, w których brała udział także konsul RP, były perspektywy pogłębienia współpracy z Czarnogórą.

Ten tydzień to tydzień gorączkowej pracy dokumentacyjnej, podsumowania wyników prac oraz wielu spraw organizacyjnych. Jak co roku, na końcu kampanii wynikami prac zainteresowały się media albańskie, stąd gościliśmy na wykopaliskach grupę dziennikarzy albańskich z prasy, radia i telewizji.

Już wkrótce zaczynamy transfer z Albanii do naszej bazy archeologicznej w Risan, aby tam, po paru dniach odpoczynku, tym razem pod kierunkiem kolejnego członka niestrudzonej ekipy, Janusza Recława, rozpocząć badania antycznego Rhizon. Ekipa ulegnie „odświeżeniu”, bowiem dołączy do niej kolejny pracownik Ośrodka, Adam Jarych. W ten sposób J. Recław będzie kierował zespołem składającym się z pracowników Ośrodka oraz grupy studentek i studentów praktykantów.

Po zakończeniu badań w Risan cała ekipa wraca na krótki czas do Polski, aby potem udać się do Bułgarii, do Novae. W tym krótkim interwale, w połowie lipca, P. Dyczek przedstawi na falach TOK FM wyniki badań i, jak zwykle, powie coś o różnych aspektach życia w antyku. O terminie audycji poinformujemy później.